Pat ja maz dzerat kafiju, iespējams, ka esat dzirdējis par Kenijas izcilo kafiju. Lai gan tā veido mazāk nekā 1% no pasaules kafijas tirgus, tā tāpat ir nopelnījusi cēlu reputāciju starp kafijas entuziastiem. Kenijas trešais lielākais eksports ir kafija, padarot to par pamatproduktu valsts ekonomikai. Pateicoties apgabala siltajam klimatam un lietus sezonām, vidēji gadā tiek saražotas 50 000 tonnas Kenijas kafijas. Kafijas pupiņas Kenijā audzē, novāc un pārstrādā aptuveni 250 000 strādnieku, no kuriem lielākā daļa ir mazie zemes īpašnieki.
Stādījumu augstums: 1400 – 2000 metri
Kafijas veidi: arabika, mazliet robusta
Raža: novembris – decembris
Apstrādes metode: pupiņas tiek mazgātas, saulē žāvētas
Aromāts: svaigs, ziedu, bergamots, ogas, citronzāle
Ķermenis: pilns vai vidējs
Skābums: izteikts
Kenijas kafijas īpašības ir atkarīgas no izcelsmes reģiona, kafijas pupiņu veida un apstrādes metodes. Galvenā kafijas audzēšanas zona atrodas Kenijas kalna nogāzēs. Šajā reģionā augsne ir vulkāniska, auglīga, bagāta ar minerālvielām. Gaisa temperatūra ir zemāka, tāpēc kafijas ogas nogatavojas lēnām un attīsta plašu garšu un aromātu klāstu.
Kooperatīvā kafijas ražošana ir kvalitātes garants
Kafijas lielāko daļu Kenijā audzē mazās ģimenes saimniecībās, un to tālāk apstrādā un sagatavo tirdzniecībai kooperatīvos. Tikai ceturtdaļu produkcijas veido lielas privātās saimniecības ar savām pārstrādes stacijām. Šobrīd Kenijā kafijas audzēšanai tiek apstrādāti apmēram 160 000 hektāru zemes.
Apstrādes metodes
Lielākā daļa Kenijas lauksaimnieku pārstrādā kafijas pupiņas izmantojot mitro metodi. Tomēr Kenijas kafijas mitrā apstrādes metode sper soli tālāk par klasisko mazgāto metodi – tradicionālajā mazgātajā apstrādē ražotāji kafijas pupiņas apstrādā 24 stundas, Kenijā ražotāji šo fermentācijas laiku divkāršo. Pēc pirmajām 24 stundām pupiņas apmaisa un pēc tam fermentē vēl 24 stundas. Pēc tam pupiņas tiek noskalotas un iemērktas vēl 12 stundas ūdenī. Kenijas kafijas ražotāji uzskata, ka šis mērcēšanas solis mudina pupiņas atkal dīgt, kas veicina kafijas papildu saldumu.
Kenijas kafijas veidi
Kenijas lauksaimnieki izsolē kafiju parasti iedala dažādos veidos un kategorijās. Šīs kategorijas pircējiem padara Kenijas kafijas izsekojamību nedaudz vieglāku.
Dažādas Kenijas kafijas šķiras arī sadalās divās grupās, pamatojoties uz to, kā lauksaimnieki pārstrādā pupiņas – ar mazgātu vai dabīgu metodi. Ražotāji, kas izmanto mazgātu metodi, šķiro pupiņas, izmantojot dažādus sietus lai pupiņas apvienotu atbilstošajā kategorijā pēc lieluma. Šīs mazgātās pakāpes ietver:
Kenija E: Ziloņu pupiņas, tās ir lielākās no jebkurām Kenijas kafijas pupiņām. Izņemot tās no kafijas ogas, pupiņām ir divas kopā savienotas kafijas sēklas.
Kenija PB (Peaberry): Šī pupiņu kategorija veido apmēram 10% no Kenijas kafijas. Tā ir iekļauta kā apakškategorijas E pakāpē, jo tai ir liels izmērs ar vienu kafijas pupiņu, nevis divām mazākām pusītēm.
Kenijas AA: Vēl viena E klases kafijas pupiņa. Kenijas AA pupiņas uzskata par izcilākajām pasaulē. Šīs pupiņas audzē augstā augstumā – parasti vairāk nekā 6600 metrus virs jūras līmeņa – ar līdzsvarotu skābumu, drosmīgu garšu un atsvaidzinošu saldumu.
Kenija AB: Šī šķirne apzīmē A un PB pupiņu kombināciju, kas sajaukta, veidojot AB šķirni. Tajā tiek izmantoti divi dažādi ekrāna izmēri: 6,2 milimetri “B klases” pupiņām un 6,8 milimetri “A klases” pupiņām.
Kenija C: Kafijas pupiņas ir plānākas par 6,2 milimetru ekrānu.
Kenija TT: Izmantojot gaisa ekstrakcijas metodi, ražotāji Kenijas TT pakāpē apvieno vismazāk blīvās pupiņas no AA, AB un E šķirām.
Kenija T: sadrupušas pupiņas no Kenijas C pakāpes.
Kenija MH / ML: Šī pakāpe veido apmēram 7% Kenijas kafijas. Tajā ietilpst visi nenoplūktie vai nokritušie kafijas ķirši, kuriem parasti ir daudz skābenāka garša nekā pārējo kategoriju pupiņām.
Kenijas galvenie kafijas audzēšanas reģioni un tās iezīmes:
Centrālais reģions: reģions, kurā ietilpst Nyeri, Muranga, Kiambu, Tika un Kirinjaga, ir pazīstams kā viens no auglīgākajiem apgabaliem Kenijā. Šeit atrodas lielākā daļa Kenijas lielo kafijas īpašumu, kā arī daudzās mazās saimniecības.
Austrumu reģions: šo reģionu veido Embu, Machakos, Tarakas apgabals, Makueni apgabals un Meru centrālais apgabals. Tai ir visaugstākais augstums no visiem reģioniem, kas ļauj audzēt ļoti augstas kvalitātes Kenijas kafiju.
Piekrastes reģions: Taita-Taveta – vienīgais reģions, kur trūkst barības vielām bagātas augsnes. Tomēr, neskatoties uz vienmērīgo nokrišņu daudzumu, šajā reģionā var lepoties ar ievērojamu daudzumu saules.
Rietumu reģions: šis reģions aptver Kakamegu, Vihigas apriņķi un Bungomu. Pastāvīgais nokrišņu daudzums ir galvenais faktors veiksmīgai lauksaimniecības izaugsmei, kas lauj audzēt daļu no labākajām kafijām Kenijā.
Nyanza reģions: Kisii, Nyamira apgabals, Nyabondo plato un Oyugis. Augsnes, kurās ir daudz barības vielu un lielais augstums padara to par ideālu vietu kafijas audzēšanai.
Kenijas kafija tiek novērtēta tās garšas un aromāta dēļ. Pareizi pagatavojot pupiņas maksimāli atklājas ar izsmalcinātām vīna, augļu un ogu notīm. Dažas šķirnes atver niedru cukura garšu. Katram kafijas cienītājam vajadzētu nobaudīt kafiju no Kenijas. Kenijas kafijas degustācija nozīmē izbaudīt pilnīgi ekskluzīvu dzērienu – šī ir arabica, kurai nav analogu kafijas pasaulē.