Mums ir dažādas gaumes, it īpaši, ja runa ir par kafiju. Kāds dod priekšroku Āfrikas šķirņu spēcīgajai garšai, cits novērtē Kolumbijas ražas maigumu, vēl kāds ir gatavs aizstāvēt Kubas pupiņu valdzinājumu. Bet lielākā daļa kafijas mīļotāju nevar pretoties Kostarikas kafijas kārdinājumam. Šī Centrālamerikas valsts jau sen piegādā augstas kvalitātes pupiņas daudzām pasaules valstīm. Kas ir īpašs Kostarikas kafijā un kāpēc tā tiek augstu vērtēta?
Pirmie kafijas koku stādi Kostarikā parādījās 18. gadsimta beigās. Tie tika stādīti valsts centrālajā daļā. Pēc dažiem gadiem kļuva skaidrs, ka klimats un auglīgā augsne ir lieliski piemērota kafijas audzēšanai. Kopš tā laika aromātiskie graudi pārliecinoši ieņēma galvenās pozīcijas valsts ekonomikā.
Mūsdienās Kostarikas kafijas plantācijas sastāv no 400 miljoniem kafijas koku. Visi no tiem pieder arabikas šķirnēm, robusta koku audzēšana šajā valstī ir nelikumīga. Lielākā daļa stādījumu pakāpeniski ir pārcēlušies uz augstienēm, un tagad labākās kafijas Kostarikā tiek audzētas no 900m augstuma virs jūras līmeņa.
Kostarikā visu gadu ir tikai divu veidu sezonas – sausas un lietainas, taču abas sniedz nemainīgu apkārtējās vides temperatūru – katra diena ir ideāli piemērota kafijas pupiņu augšanai. Turklāt kalnu augsnē ir daudz vulkānisko pelnu, kas darbojas kā labs mēslojums un kafijas pupiņas absolūti plaukst Kostarikas kalnu ainavās.
Kafijas novākšanas sezona ir reizi gadā, no oktobra līdz martam. Šajā sezonā nobriedušās kafijas pupiņas tiek rūpīgi novāktas un nosūtītas uz pārstrādes centriem.
Šobrīd Kostarika apstrādā savu kafiju, izmantojot vienu no trim metodēm - dabīgu, mazgātu vai medus:
Dabīga: nobriedušu kafijas pupiņu žāvē, lai atdalītu mīkstumu no sēklām. Dabīgā metode rada unikālus garšas profilus un samazina apstrādes izmaksas.
Mazgāta: lielākā daļa kafijas pupiņu tiek apstrādātas mazgājot. Izmantojot šo metodi, kafijas ogas ar augstspiediena ūdens palīdzību mazgāšanas dzirnavās noņem mīkstumu no sēklām.
Medus: šī apstrāde ir vidusceļš starp dabīgo un mazgāto metodi. Medus pārstrādē daļa augļu mazgājot tiek izņemta no kafijas pupiņām, bet pārējā daļa tiek žāvēta, kuras laikā pakāpeniski pupiņas atdalās no mīkstuma.
Kafijas šķirnes un reģioni
Kostarikā ir iecienītas aptuveni tādas pašas arabikas šķirnes kas ir citos Centrālamerikas reģionos.
No vecajām šķirnēm dominē Burbons, tiek kultivēta arī Caturra, Catuai, kas pazīstama ar savu bagātīgo ražu. No šķirnēm, kas nav tipiski hibrīdi, var atzīmēt Villasarchu un Villalobos.
Kostarikas kafiju izceļ ne tik daudz šķirņu, cik augšanas reģioni. Augsnes īpašības katrā no reģioniem piešķir kafijas koka augļiem savu unikālo garšu. Kostarikā ir sešas galvenās kafijas ražošanas zonas:
Tarazzu – šajā reģionā audzē trešdaļu no kopējās gada ražas. Stādījumi atrodas augstās kalnu nogāzēs, 1200 līdz 1700 metru augstumā virs jūras līmeņa. Temperatūras un augsnes apstākļu izmaiņas palīdz polisaharīdiem uzkrāties kafijas pupiņās. Tarazzu kafija izceļas ar spilgtām šokolādes notīm, saldu pēcgaršu, labu stiprumu un samērā maigu augļu skābumu.
Rietumu ieleja – koki tiek stādīti 1200-1700 metru augstumā virs jūras līmeņa, ko noēno augļu koku plantācijas. Šīs zonas kafijai ir bagāta daudzslāņu garša. Papildus tradicionālajām šokolādes piezīmēm sajust var banānu, persiku, vaniļas un medus garšas akcentus. Dzēriens ir spēcīgs, līdzsvarots, ar spilgtu pēcgaršu.
Centrālā ieleja – vecākās plantācijas atrodas šeit 1000 līdz 1400 metru augstumā virs jūras līmeņa. Siltais un mitrais klimats palīdz novākt bagātīgu ražu. Kafijai no Centrālās ielejas plantācijām ir labs garšas līdzsvars un silts, medus aromāts.
Tres Rios – siltais vējš no Klusā okeāna, vulkāniskā augsne, kas bagāta ar organiskām vielām, piešķir kafijas pupiņām dziļu, spēcīgu garšu. Gataviem graudiem ir nedaudz zilgana nokrāsa, kas atgādina slaveno Blue Mountain šķirni.
Brunca – šajā dienvidu reģionā ir liela raža. Reģions nodrošina aptuveni 20% no valsts ražas. Kafijai ir maiga, sarežģīta garša ar dažādām augļu notīm. Jo augstāk stādījumi atrodas, gatavā dzērienā parādās spilgtākas citrusaugļu notis.
Turrialba – stādījumi atrodas dažādos augstumos, pupiņām ir maiga garša un salds aromāts, spilgtas šokolādes un augļu notis.
Kafija no Kostarikas vienmēr ir smaržīga, pilna ar tīru garšas buķeti un izsmalcinātību. Katra kafijas plantācija Kostarikā ir laika pārbaudītu kafijas pārstrādes metožu un mūsdienu tehnoloģiju kombinācija. Šeit tiek izpildītas visas augstākās prasības audzētās kafijas kvalitātei.